OAC Well Represented at 2017 NCAA Div. III Outdoor Track & Field Championships

Geneva, Ohio-The OAC was well represented at the 2017 NCAA Division Outdoor III Track & Field Championships with 22 earning All-American honors and four national titles. The event was hosted by The Greater Cleveland Sports Commission and University of Mount Union at SPIRE Institute, May 25-27.

The Mount Union men place third overall, while the Ohio Northern women finished in 8th place.  Athletes who finished 1-8 in individual events, as well as those on top-8 relay teams earn All-American honors.

For the second time in 2017, ONU junior Emily Richards (Delaware/Hayes) claimed two titles at the same NCAA Div. III Championship. Richards claimed the 1,500-meter run title in a stadium-record time of 4:23.87 and the 800-meter run title in a new national meet record time of 2:03.51.

Mount Union took home the women's 4x100 meter title for the first time in school history. The quartet of senior Marisa Rinaldi (Tallmadge/Tallmadge), junior Katie Goedecke (Cuyahoga Falls/Akron St. Vincent-St. Mary) and freshmen Daijana Johnson (Alliance/Alliance) and Rachael Adams (Louisville/St. Thomas Aquinas) ran a school record time of 46.45

Mount Union's 4x400 meter realy team of junior Tyler Neff (Navarre/Fairless), freshman AJ Digby (Tontogany/Otsego), freshman James Roth (Massillon/Massillon Perry) and sophomore Clark Etzler (Elida/Elida) won the title for the fourth time in school history (1974, 2014, 2015) with a time of 3:10.41. 

 

COMPLETE RESULTS

MEN 

10,000 meters
Alex Wilson, Sr. Mount Union-5th place (30:12.89)

Long Jump
Hayden Snow, Fr.,  John Carroll-7th (7.06m)

Javelin
Jaquill Scott, Jr., Mount Union-4th (65.30m)
Bryce Biskup, Fr., Mount Union-8th (61.20m)   

Triple Jump
Logan Allison, Jr., Capital-8th (14.49m)

3,000 Meter Steeplechase
Kase Schalois, Sr., Ohio Northern-3rd (9:07.72)

Hammer
Tristen Durr, Jr., Heidelberg-6th (56.27m)

800 Meters
Matt Molinaro, Jr., Ohio Northern-3rd  (1:51.39)  '

400 Meters Hurdles
6th-Connor Troyer, So.,  Mount Union-6th (52.71 3)

4x400 Relay
Mount Union-1st 3:10.41 (Tyler Neff-Jr., James Roth-Fr., Clark Etzler-So., A.J. Digby-Fr.)           


WOMEN

Discus
Emily Finnegan, So., Otterbein-7th place (43.80m)

Pole Vault
Madison Reed, So., Ohio Northern-3rd place (4.10m)

High Jump 
Cahelbi Graham, Fr.,  John Carroll-7th (1.66M)

4x100 Relay
Mount Union-1st 46.45 (Katie Goedecke-Jr., Daijana Johnson-Fr., Marisa Rinaldi-Sr., Rachael Adams-Fr.)         

1,500 Meters
Emily Richards, Jr., Ohio Northern-1st (4:23.87)

800 Meters
Emily Richards, Jr., Ohio Northern-1st (2:03.51)







View: Mobile | Desktop